Logo: Gminazabór
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

News box

Barszcz Sosnowskiego na terenie Gminy Zabór.

  • 09-07-2020
  • Autor: Iwona Adamiak
  • drukuj
Szanowni Państwo!
 
Pragniemy poinformować, że na terenie Gminy Zabór stwierdzono występowanie roślin należących do gatunku barszcz Sosnowskiego Heracleum sosnowskyi. Zauważone rośliny są niebezpieczne dla ludzi. Barszcz Sosnowskiego jest inwazyjnym gatunkiem obcym, który zawiera substancje toksyczne, niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
Największym zagrożeniem ze strony barszczu Sosnowskiego jest wydzielany przez tą roślinę sok. We wszystkich częściach barszczu Sosnowskiego znajdują się olejki eteryczne zawierające związki kumarynowe znane też jako furanokumaryny. Furanokumaryny są wysoce niebezpieczne dla ludzi. Jeśli będą one miały kontakt ze skórą w obecności światła słonecznego powodować będą oparzenia II i III stopnia (barszczsosnowskiego.com).
Zapach związków kumarynowych wyraźnie odczuwalny jest po roztarciu liści barszczu Sosnowskiego. Związki kumarynowe chronią barszcz Sosnowskiego przed owadami i patogenami. Skład olejków eterycznych ulega zmianom w zależności od pory sezonu wegetacyjnego barszczu Sosnowskiego.
 
 
Barszcz Sosnowskiego można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach. Coraz częściej można go spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych, które rosną nad rzekami i potokami.
 
 
Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda?
 
Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.
W przypadku zauważenia, podejrzenia występowania barszcz Sosnowskiego Heracleum sosnowskyi prosimy o poinformowanie Urzędu Gminy w Zaborze celem podjęcia działań zapobiegającym sytuacjom zagrażającym zdrowiu mieszkańców Gminy Zabór.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją