Logo: Gminazabór

News box

NOWE POJEMNIKI NA DROBNE ELEKTROŚMIECI

Od teraz Mieszkańcy Gminy Zabór będą mogli jeszcze łatwiej pozbyć się starego, zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pojemniki na drobne elektrośmieci są już ustawione w kilku punktach w naszej gminie,tj. w Zaborze na PSZOK-u oraz na placu w pobliżu kościoła, w Droszkowie przy ul. Dębowej na parkingu, na którym znajduje się paczkomat, a także w Przytoku koło stawku.
 
Elektroodpady są to zużyte, zepsute, wybrakowane, niesprawne, zniszczone, wyeksploatowane lub po prostu niepotrzebne urządzenia zasilane prądem lub bateriami, począwszy od najpopularniejszych np. pralki, lodówki, telewizory, radia, magnetofony, video, dvd, konsole  do gier, komputery, telefony, żelazka, wiertarki, roboty kuchenne itp. To także zabawki i inne gadżety, które zasilane są bateriami. Elektrośmieci łatwo rozpoznać, bo na każdym sprzęcie widnieje znak przekreślonego kosza na śmieci informujący o zakazie wyrzucania takich urządzeń do zwykłych pojemników na śmieci. Do nowych kontenerów będzie można wyrzucać drobne elektroodpady, takie jak np. telefony komórkowe, komputery i podzespoły, narzędzia elektryczne, drobny sprzęt AGD i RTV, baterie itp. Nie jest to także odpowiednie miejsce na telewizory czy pralki. Większy i cięższy sprzęt elektryczny typu lodówka, kuchenka, czy pralka, można oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zaborze.
 
Pamiętajmy również, że zużyty sprzęt RTV i AGD bezpłatnie można oddać przy zakupie nowego sprzętu (zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju). Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe wręcz trujące, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera czy innego urządzenia elektronicznego łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych  i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
 
Mamy nadzieję, że taka metoda zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego znajdzie zainteresowanie wśród Mieszkańców naszej Gminy. Jeżeli pojemniki sprawdzą się jest szansa, że pojawią się kolejne w pozostałych miejscowościach naszej gminy. Wiadomo, że zebrane w nich elektroodpady będą poddawane procesom recyklingu przez firmę Elektrorecykling Sp. z o.o. z siedzibą w Śremie.
 
 
 
 

Zajęcia szkolne odwołane.

Ze względu na niskie temperatury w szkole w dniach 22.11.2017r. do 24.11.2017r. zajęcia szkolne zostają odwołane.

Świetlica szkolna zostaje przeniesiona do przedszkola w Zaborze i będzie otwarta od godziny 7:00 do 15:30.

Autobusy dowożące dzieci do szkoły oraz bus szkolny pozostają bez zmian.
 
Zabawa andrzejkowa odbędzie się zgodnie z planem w sali sołectwa 24.11.2017r. od godziny 17:00 do 20:00.Zabawa andrzejkowa odbędzie się zgodnie z planem w sali sołectwa 24.11.2017r. od godziny 17:00 do 20:00.

Prosimy rodziców, których dzieci będą korzystały w tych dniach ze świetlicy szkolnej o  telefoniczne zgłoszenie obecności dziecka pod numerem: 68 327 42 33 lub 68 327 40 15.
 

Komisja Rolnictwa i Infrastruktury oraz Komisja Rewizyjna

  • 20-11-2017
  • Autor: Paulina Ochrońska
  • drukuj

Wyniki konkursu poetyckiego

Informujemy o wynikach konkursu poetyckiego "Awantury Fryderyka Augusta Cosela", który odbył się 14 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zaborze:
Miejsce I: Bogdan Nowicki
Miejsce II: Anna Piliszewska
Miejsce III: Alina Kruk
Wyróżnienie: Mirosław Sierżant, Jerzy Szewczyk
 
Laureatom i uczestnikom gratulujemy umiejętności przekształcenia historii Zaboru w poetycką opowieść.

Podsumowanie konkursu recyklingowego "Makulatura 2017"

Ogłoszenie dla Hodowców Zwierząt Gospodarskich

XVI Edycja Wieczorów Poezji Śpiewanej ‘’Jesienna Zaduma”

XVI Edycja Wieczorów Poezji Śpiewanej  ‘’Jesienna Zaduma” już za nami... Barwny koncert z udziałem wielu wokalistów i instrumentalistów z naszego regionu i z różnych stron świata, zdobywa z roku na rok coraz większą popularność i coraz wyższy poziom artystyczny. Widowisko przygotowane przez grupę pasjonatów dobrej muzyki pod wodzą pana Romana Walenciaka, Fundacji Pro Arte Vivo oraz zaprzyjaźnionych artystów amatorów z Zielonej Góry, muzyków z akademii muzycznych z Poznania i Warszawy uświetniło obchody 11 Listopada. Jesienny koncert w Sali Sołectwa Zabór odbył się dzięki zaangażowaniu wielu osób z naszej społeczności.
Serdeczne podziękowania należą się :
Robert Sidoruk - Wójt Gminy Zabór, Danuta Głuszak - Sekretarz Gminy Zabór, Jadwiga Konaszyk - Skarbnik Gminy Zabór, Janiana Rosoch - Dyrektor MOS w Zaborze, Beata Łokciewicz - dyrektor SP im. Jana Pawła II w Zaborze, juror konkursu ORLE PIÓRO, Romana Walenciak - juror konkursu ORLE PIÓRO, Marta Nowak - juror konkursu ORLE PIÓRO, Eugeniusz Martyniuk - Sołtys Zaboru, Marlena Zabłocka - Rada Sołecka Zaboru, Lubomir Rotko - reżyseria dźwięku, Ewa Ksenycz - wolontariuszka konkursu ORLE PIÓRO, Damian Szyjka - driver of bus, Angelika Szuszkiewicz - Sołtys Milska, Lucyna Sierżęga - reklama i marketing koncertów, Barabara Sosińska - obsługa finansowo - kadrowa, Kamila Marchewska - dyrektor Gminnej Biblioteki w Zaborze, wolontariusze z drużyny piłkarskiej "Liwno" Zabór - prace organizacyjne i porządkowe oraz Lubuskiemu Centrum Winiarstwa.
 
Więcej zdjęć na fanpagu urzędu:
 

Zajęcia w Droszkowie - Listopad

Konkurs ,,Orle Pióro''

Ostatni weekend obfitował w wyjątkowe koncerty w Gminie Zabór. 11 Listopada wybitni artyści spotkali się na pierwszym  Ogólnopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej i Pieśni Patriotycznej ORLE PIÓRO realizowanego w ramach XVI edycji Wieczorów Poezji Śpiewanej"Jesienna Zaduma" . Patronem imprezy była nowo utworzona w naszej gminie Fundacja Pro Arte Vivo.  Młodzi artyści ubogacili swoimi występami pamiętny dzień 11 Listopada, Dzień Niepodległości. Z powodzeniem prezentowali swoje talenty nasi lokalni pieśniarze jak i Ci, którzy przyjechali do nas z daleka. Jury miało bardzo trudny wybór ,ponieważ poziom był bardzo wysoki. Podczas eliminacji wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:
 
Grupa młodsza 8-15 lat ,
 
1 miejsce- Iga Niekrewicz ,
2 miejsce ex aequo- Weronika Wozniak i Maja Paczkowska,
3 miejsce ex aequo- Kamila Kucewicz i Emilia Czekał
 
Grupa Starsza 16-26 lat
 
1 miejsce- Wiktoria Klarus,
2 miejsce Zuzanna Zielińska,
3 miejsce ex aequo- Agata Gowik i Marlena Sawicka,
 
 
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy samych sukcesów.
 
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Fundacji PRO ARTE VIVO oraz fanpage na Facebooku.
 
 
 
1 ... 4 5 6 7 8 ... 27