Otwarty Konkurs ofert na realizację zadania publicznego w 2023 roku.

Głośna próba syren alarmowych.

Informujemy, że w czwartek 23 marca 2023 r. w godz.12.00 - 12.30  na terenie Powiatu Zielonogórskiego odbędzie się głośna próba syren alarmowych obrony cywilnej.
Nadany będzie o godz.12.00 sygnał "ogłoszenie alarmu" – ciągły modulowany dźwięk syren w okresie 3 minut a następnie ,,odwołanie alarmu” – dźwięk ciągły trwający 3 minuty godz.12.30.
Jednocześnie informujemy, że jest to sygnał treningowo-szkoleniowy, mający na celu sprawdzenie stanu technicznego systemu ostrzegania i alarmowania oraz zapoznanie ludności z sygnałami Obrony Cywilnej.

Zebranie wiejskie w Milsku

Szanowni Mieszkańcy Sołectwa Milsko, informujemy, że 20 marca 2023 roku o godz.18.00 w świetlicy wiejskiej w Milsku odbędzie się zebranie wiejskie.

Zaproszenie dla Mieszkańców Czarnej

Zaproszenie na XLIX sesję Rady Gminy Zabór

Szanowni Mieszkańcy uprzejmie informuję, że 23 marca 2023 r. o godz. 08:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Zaborze przy ul. Lipowej 15 odbędzie się XLIX sesja Rady Gminy Zabór.

Wspólne posiedzenie Komisji ds. Budżetu, Infrastruktury i Rolnictwa oraz Komisji ds. Społecznych

Szanowni Mieszkańcy Gminy Zabór, uprzejmie informujemy, że 20 marca 2023 roku o godz. 13:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Zaborze odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji ds. Budżetu, Infrastruktury i Rolnictwa oraz Komisji ds. Społecznych.

Przypomnienie o zmianach w programie „Czyste Powietrze”, obowiązujących od 03.01.2023 r.

Szanowni Mieszkańcy

Przypominamy zmianach w programie „Czyste Powietrze”, obowiązujących od 03.01.2023 r.

1. Zwiększenie progów dochodowych.

2.Wprowadzenie dodatkowego finansowania w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji.

3. Urealnienie kosztów kwalifikowanych w stosunku do aktualnych cen oraz podniesienie maksymalnych kwot dotacji.

4. Wyłączenie z kosztów kwalifikowanych podatku VAT - dofinansowanie w Programie będzie udzielane w odniesieniu do kosztów netto.

5. Wprowadzenie możliwości złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie w ramach Programu. Kolejny wniosek o dofinansowanie może zostać złożony na inne koszty kwalifikowane niż dofinansowane wcześniejszą dotacją/wcześniejszymi dotacjami, pod warunkiem zakończenia i rozliczenia wcześniejszego przedsięwzięcia/wcześniejszych przedsięwzięć.

6. Eliminacja możliwości dofinansowania w ramach Programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3. Dofinansowanie zakupu i montażu kotła na biomasę drzewną o emisyjności przekraczającej 20 mg/m3, będzie możliwe wyłącznie dla Beneficjentów, którzy zakupili i zamontowali takie źródło ciepła do dnia 30.06.2023 r. pod warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie w tym terminie.

7. Zmianie ulega kolejność realizowanych przedsięwzięć. W nowej odsłonie Programu możliwa jest realizacja termoizolacji w pierwszej kolejności, a następnie wymiana źródła ciepła.

8. Kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu.
Warunkiem udzielenia dofinansowania jest zobowiązanie się Beneficjenta, że po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia w ramach Programu w budynku/lokalu mieszkalnym objętym dofinansowaniem zamontowane w budynku/ lokalu mieszkalnym kominki wykorzystywane na cele rekreacyjne będą spełniać wymagania ekoprojektu.
Wymieniane źródło ciepła na paliwo stałe musi być trwale wyłączone z użytku. Potwierdzeniem trwałego wyłączenia z użytku źródła ciepła na paliwo stałe jest imienny dokument zezłomowania /karta przekazania odpadu/formularza przyjęcia odpadów metali. Dopuszcza się pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym pieców kaflowych lub kominków niespełniających wymagań ekoprojektu oraz docelowych wymagań aktów prawa miejscowego (w tym uchwał antysmogowych….) jednak muszą być one trwale odłączone od przewodu kominowego, co oznacza trwałe wyłączenie z użytku i musi być to potwierdzone odpowiednim protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego.

9. Wnioski bankowe (dotacja na spłatę kapitału kredytu bankowego) umożliwiono udzielanie kredytów bankowych oraz dotacji na ich spłatę na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie w banku.

Zaproszenie dla Mieszkańców Przytoku

Dofinansowanie w ramach projektu "Cyfrowa Gmina"

Gmina Zabór złożyła wniosek do programu "Cyfrowa Gmina", który został ogłoszony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w ramach  Programu Polska Cyfrowa 2014-2020 - V oś Rozwój cyfrowy JST-REACT EU.
Dzięki temu projektowi istnieje możliwość pozyskania środków na wsparcie rozwoju cyfrowego instytucji samorządowych oraz zwiększenie cyberbezpieczeństwa. Zostanie zakupiony sprzęt  IT i oprogramowanie, licencje niezbędne do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej. Dodatkowo w urzędzie zostanie przeprowadzona Analiza stanu cyberbezpieczeństwa JST, a także zapewnieniem cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Dzień Sołtysa

W piątek 10 marca br. w Gminie Zabór po raz kolejny obchodzono Dzień Sołtysa. Z tej okazji w urzędzie gminy zorganizowano spotkanie  z Sołtysami. Pan Wójt  oraz Przewodniczący Rady Gminy złożyli sołtysom życzenia oraz wyrazili słowa uznania i podziękowania za wkład pracy na rzecz lokalnej społeczności oraz  zaangażowanie w rozwój Gminy Zabór. Reszta spotkania upłynęła w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku.