News box

NOWE POJEMNIKI NA DROBNE ELEKTROŚMIECI

  • 22-11-2017
Od teraz Mieszkańcy Gminy Zabór będą mogli jeszcze łatwiej pozbyć się starego, zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pojemniki na drobne elektrośmieci są już ustawione w kilku punktach w naszej gminie,tj. w Zaborze na PSZOK-u oraz na placu w pobliżu kościoła, w Droszkowie przy ul. Dębowej na parkingu, na którym znajduje się paczkomat, a także w Przytoku koło stawku.
 
Elektroodpady są to zużyte, zepsute, wybrakowane, niesprawne, zniszczone, wyeksploatowane lub po prostu niepotrzebne urządzenia zasilane prądem lub bateriami, począwszy od najpopularniejszych np. pralki, lodówki, telewizory, radia, magnetofony, video, dvd, konsole  do gier, komputery, telefony, żelazka, wiertarki, roboty kuchenne itp. To także zabawki i inne gadżety, które zasilane są bateriami. Elektrośmieci łatwo rozpoznać, bo na każdym sprzęcie widnieje znak przekreślonego kosza na śmieci informujący o zakazie wyrzucania takich urządzeń do zwykłych pojemników na śmieci. Do nowych kontenerów będzie można wyrzucać drobne elektroodpady, takie jak np. telefony komórkowe, komputery i podzespoły, narzędzia elektryczne, drobny sprzęt AGD i RTV, baterie itp. Nie jest to także odpowiednie miejsce na telewizory czy pralki. Większy i cięższy sprzęt elektryczny typu lodówka, kuchenka, czy pralka, można oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zaborze.
 
Pamiętajmy również, że zużyty sprzęt RTV i AGD bezpłatnie można oddać przy zakupie nowego sprzętu (zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju). Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe wręcz trujące, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera czy innego urządzenia elektronicznego łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych  i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
 
Mamy nadzieję, że taka metoda zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego znajdzie zainteresowanie wśród Mieszkańców naszej Gminy. Jeżeli pojemniki sprawdzą się jest szansa, że pojawią się kolejne w pozostałych miejscowościach naszej gminy. Wiadomo, że zebrane w nich elektroodpady będą poddawane procesom recyklingu przez firmę Elektrorecykling Sp. z o.o. z siedzibą w Śremie.
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją