Logo: Gminazabór
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

News box

Kampania edukacyjna " Bezpieczna szkoła-szkoła bez przemowy"

Zapraszamy do zapoznania się z treścią plakatu dotyczącego przemocy wśród młodzieży!
 

Kampania Edukacyjna "Seniorze - bądź ostrożny!"

Zapraszamy do zapoznania się z treścią plakatu opracowanego w ramach kampanii "Seniorze - bądź ostrożny!"
 

Zebranie wiejskie w celu przeprowadzenia wyborów uzupełniających Sołtysa Sołectwa Droszków.

W związku z rezygnacją Sołtysa 20 kwietnia 2023 roku o godzinie 19.00 w świetlicy wiejskiej w Droszkowie odbędą się wybory uzupełniające. 
 

Życzenia Wielkanocne

Bezpłatne warsztaty artystyczno-plastyczne dla dzieci.

Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa zaprasza dzieci w wieku 3-11 lat na bezpłatne warsztaty artystyczno-plastyczne.
 

 

Informacja

Szanowni Mieszkańcy, informujemy, że w Wielki Piątek 7 kwietnia 2023 r. Urząd Gminy Zabór czynny będzie do godz. 12.00.

Uroczyste otwarcie nowego budynku Biblioteki

W piątek 31 marca 2023 roku Pan Robert Sidoruk – Wójt Gminy Zabór, Pani Kamilla Marchewska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborze, Pan Dariusz Jaworski – Dyrektor Instytutu Książki,  Pan Andrzej Gembara – Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, Pan Piotr Poniedziałek – wykonawca oraz Pan Czesław Słodnik- Radny Gminy Zabór symbolicznym przecięciem wstęgi, otworzyli nowy budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborze. Ks. Krzysztof Kwaśnik Proboszcz Parafii pw. św. Józefa w Zaborze poświęcił nowy budynek. Uroczyste otwarcie i poświęcenie było wyjątkowym wydarzeniem dla lokalnej społeczności.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” na operacje typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 oraz pokryta z wkładu własnego finansowanego ze środków Gminy Zabór. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 311 370 zł.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele samorządu gminnego, stowarzyszeń, organizacji, dyrektor oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, mieszkańcy gminy, czytelnicy. Wśród zaproszonych gości znalazł się Książe Pruski Franz Friedrich-potomek Wilhelma Herminy oraz wójt Miasta Partnerskiego Neutrebbin Werner Mielenz z małżonką. Osoby niemogące uczestniczyć w uroczystości, przesłały listy gratulacyjne. Na przybyłych gości czekał poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zaborze oraz przepyszny tort. Otwarcie uświetnił koncert Szapo Recital w wykonaniu Małgorzaty Szapował przy akompaniamencie pianisty Alberta Bezdziczka. Było o kobietach, związkach i relacjach damsko-męskich.
Dzięki realizacji zadania biblioteka zyskała dodatkową powierzchnię. Dobudowano parter, piętro budynku, antresolę oraz wyremontowano starą część biblioteki. W nowej części znalazł się kącik dla dzieci, seniorów, zaplecze kuchenne, pomieszczenie ze stanowiskami komputerowymi. Biblioteka stała się miejscem nowoczesnym, zyskała niepowtarzalny wygląd oraz funkcjonalność. Należy podkreślić, że nowa biblioteka przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnościami.
 
 
 

Ważny komunikat w sprawie nieuczciwych ofert kierowanych do Wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”

W związku z informacjami o nieuczciwych wykonawcach, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z Programu Priorytetowego  „Czyste Powietrze” informujemy, iż Beneficjent dokonuje wyboru wykonawcy/ów realizujących usługi, dostawy, roboty budowalne w ramach przedsięwzięcia na własne ryzyko.
Wykonawców i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez Beneficjentów z wykonawcami.
Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez Wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym: z sąsiadami, w gminie.
Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy.
Pierwszy krok aby zweryfikować uczciwość firmy to sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą. Można to zrobić w rejestrach dostępnych w sieci Internet:
  • Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – to spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej,
  • Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – tu sprawdzisz spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne, akcyjne
  • REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) – tu znajdziesz m.in. spółki cywilne.
  • Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów -  Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista podatników VAT)  – tu sprawdzisz czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.
 
Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa. Warto sprawdzić opinie nt. firmy publikowane w internecie.
 
Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres – czy nie budzą Państwa wątpliwości.
 
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm instalacyjnych i wykonawczych.
Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy wykonawczej na partnerstwo w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz GMINY (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 85% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.
Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.
Mamy nadzieję, że niniejszy komunikat pozwoli Państwu przejść przez proces składania wniosku, inwestycyjny i rozliczenia w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący. Z korzyścią dla środowiska i Państwa komfortu, zdrowia i portfela!

ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH

Szanowni Mieszkańcy, poniżej zamieszczamy informację o zbiórce odpadów wielkogabarytowych.

Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji projektu "Strategii Rozwoju Gminy Zabór na lata 2023-2031"

Szanowni Mieszkańcy, przedstawiamy Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji projektu "Strategii Rozwoju Gminy Zabór na lata 2023-2031"