Logo: Gminazabór
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

Turystyka i rekreacja

Miejsce atrakcyjne turystycznie

Gmina Zabór położona jest w odległości 16 km na wschód od Zielonej Góry, na dawnym szlaku saskim, zajmuje powierzchnie 9 338 hektarów. Wraz z ośmioma gminami tworzy Powiat Zielonogórski. Od zachodu graniczy z miastem Zielona Góra. Usytuowanie gminy w pradolinie rzeki Odry nadaje jej osobliwego uroku. Połowę obszaru gminy pokrywają lasy, akweny i cieki wodne. Charakterystyczne dla regionu jest występowanie niektórych gatunków drzew, takich jak topole - osika i biała. W dolinie Odry występują także liczne gatunki ptaków, zwierząt łownych ( m.in. jelenie szlachetne, sarny, daniele, bażanty, dzikie gęsi, grzywacze). Na uwagę zasługują także bobry, które zżyły się z pobliskimi zbiornikami, a ich obecność świadczy o czystości środowiska. Szlaki turystyczne przecinane kompleksami leśnymi zachęcają do wędrówek pieszych i rowerowych. Liczne wzniesienia, punkty widokowe pozwalają rozkoszować się dalekimi widokami, a jeziora i lasy zachęcają turystów do aktywnego wypoczynku. Amatorzy wędkarstwa mogą sprawdzić swoich sił na jeziorze Liwno lub akwenach powstałych po kopalni kredy jeziornej, a grzybiarze w okolicznych lasach. Zwieńczeniem pięknych widoków pradoliny Odry może być przeprawa promem (Milsko) przez rzekę Odrę.
 
Teren gminy zamieszkiwany jest przez ponad 4 tys. mieszkańców. Centralny ośrodek stanowi miejscowość Zabór. To tutaj znajduje się siedziba władz samorządowych oraz instytucje użyteczności publicznej: urząd pocztowy, bank, zespół szkół, ośrodek zdrowia, apteka, biblioteka. W Zaborze funkcjonuje także Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.
 
W gminie znajdują się zabytki - kompleks pałacowy w Zaborze i Przytoku, kościół w Milsku i Zaborze. Nie brakuje też obiektów i terenów rekreacyjnych. A wśród nich są:  'Lansada" - stajnia z krytą ujeżdżalnią w Milsku i terenem pozwalającymi na uprawnianie sportów jazdy konnej; kąpielisko Wapnianki; kompleks sportowo-rekreacyjny w Zaborze. Lekko pofałdowany teren w Przytoku pozwolił na wybudowanie pola golfowego "Przytok Golf&Resort" z infrastrukturą towarzyszącą. Pole docelowo ma obejmować 9 dołków do gry, korty tenisowe, domki typu bungalow i apartamentowce. W rejonie pola golfowego znajdują się również tereny przeznaczone w planach miejscowych pod zabudowę mieszkaniową.
 
Optymalne warunki klimatyczne i glebowe Gminy Zabór oraz urozmaicone ukształtowanie terenu nie tylko podnoszą walory estetyczne krajobrazu i sprzyjają rozwojowi turystyki, ale wpływają też na atrakcyjność regionu np. pod kątem uprawy winorośli. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród lokalnych winiarzy południowe stoki na granicy miejscowości Łaz i Zabór, gdzie ulokowało się Lubuskie Centrum Winiarstwa z największą w kraju - 35 hektarową winnicą. Wspólne działania zmierzają do założenia winnicy z tradycjami. Planuje się budowę infrastruktury badawczej oraz wytwórnię win, z której będą mogli korzystać wszyscy winiarze.
Turyści spragnieni wiejskiego klimatu, spędzą miło czas w gospodarstwach agroturystycznych położonych w miejscowościach: Czarna, Droszków, Zabór, Proczki oraz mogą skorzystać z  gościnności w Winnicy "Miłosz" w Łazie oraz gościńca "Stodoła" w Przytoku.
Walory turystyczne, rekreacyjne oraz wysoka jakość i różnorodność środowiska naturalnego sprawiają, że teren gminy jest doskonałym miejscem do wypoczynku dla mieszkańców i przyjezdnych.