Logo: Gminazabór
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

News box

Dzień Sołtysa

W piątek 10 marca br. w Gminie Zabór po raz kolejny obchodzono Dzień Sołtysa. Z tej okazji w urzędzie gminy zorganizowano spotkanie  z Sołtysami. Pan Wójt  oraz Przewodniczący Rady Gminy złożyli sołtysom życzenia oraz wyrazili słowa uznania i podziękowania za wkład pracy na rzecz lokalnej społeczności oraz  zaangażowanie w rozwój Gminy Zabór. Reszta spotkania upłynęła w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku.
 

SPZOZ Sulechów

SPZOZ Sulechów to znana placówka medyczna  położona na terenie woj. Lubuskiego, która strukturalnie jest podporządkowana Powiatowi Zielonogórskiemu.
W Sulechowskiej lecznicy jest osiem oddziałów w tym dwa kliniczne, blok operacyjny i osiem poradni specjalistycznych. Szpital dysponuje tomografem komputerowym, mammografem, pracownią endoskopii. Realizowane są także świadczenia w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii.
Placówka znana jest szczególnie z wykonywania szeregu zabiegów ginekologicznych metodą laparoskopową (również u kobiet w ciąży). Dwie w pełni wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, sale operacyjne dedykowane są do leczenia chorób nowotworowych.
Oddział ginekologii i położnictwa niejednokrotnie został wyróżniony w rankingu „rodzić po ludzku”.
Powiązanym z nim oddziałem jest neonatologia- poświęcona nowonarodzonym maluchom.
Kolejnym wartym wspomnienia oddziałem (klinicznym) jest oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej.
Zakresem swoich działań obejmuje zarówno obszar chirurgii ogólnej jaki i chirurgii onkologicznej. Wykonywana jest bardzo duża ilość zabiegów, nowoczesnymi metodami, leczenia raka piersi i nowotworów w obrębie jamy brzusznej - co zostało powszechnie docenione przez pacjentów.
Oczywiście nie byłoby takich możliwości operacyjnych gdyby nie oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Nowoczesne  wyposażenie oddziału daje pełny zakres monitorowania czynności życiowych, wykonywania licznych badań diagnostycznych – skutecznego leczenia.
Lokalizacja  oddziału, jego położenie w bezpośrednim sąsiedztwie bloku operacyjnego daje pacjentom poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Szybką i kompleksową diagnostykę zapewnia oddział wewnętrzny.
 Leczone są tu choroby układu krążenia, układu oddechowego, chorób metabolicznych, endokrynologicznych i neurologicznych. Oddział prowadzi salę intensywnego nadzoru kardiologicznego. Dysponuje między innymi nowoczesną aparaturą do prób wysiłkowych i pracownią endoskopową.
Wiedząc jak ważnym aspektem powrotu do zdrowia jest rehabilitacja, poświęcony jej został osobny budynek. Na tym dużym oddziale prowadzona jest rehabilitacja ogólnoustrojowa, która dla jednego pacjenta trwa od 3 do 6 tygodni.
Poradnie znajdujące się na Terenia szpitala dają możliwość szybkiej diagnostyki, konsultacji jak i współpracy z oddziałami, co pozwala skrócić czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie na oddział.
Wysoki standard usług w SPZOZ w Sulechowie to nie tylko nowoczesna jednostka  o unikatowej intymności, ale przede wszystkim wzorowej opiece. W szpitalu zatrudnieni są najwyższej klasy specjaliści i lekarze (z tytułami naukowymi) jaki pielęgniarki oddające serce swojej pracy.
Szpital współpracuje także z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Szereg inwestycji poczynionych w ostatnim czasie  w SPZOZ daje możliwość nowoczesnej diagnostyki jak i leczenia. W najbliższym okresie (do kwietnia b.r.) rozpocznie się remont oddziału rehabilitacji. Pierwszy etap obejmować będzie prace z zakresu remontu zewnętrznego budynku i pochłonie kwotę około 10 mln. złotych, a zakończony powinien zostać do końca bieżącego roku. Drugi etap prac to zmiany wewnątrz budynku. Zmianie ulegnie także wyposażenie oddziału. Koszt drugiego etapu to 5-7 milionów złotych.
Szpital dzięki swoim strukturom i wyposażeniu także w czasie pandemii służył pacjentom w najlepszy możliwy sposób. Został przekształcony w szpital jednoimienny, co wiązało się z przekwalifikowaniem się personelu ze specjalistów chirurgów położników i innych specjalności w specjalistów zakaźników.
To tu rodziły przyszłe matki zarażone wirusem SARS.
Serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy chcieli i chcą pracować w SPZOZ Sulechów. Wasze oddanie w pracy dla mieszkańców jest nie do ocenienia.
Dziękuję
Starosta Krzysztof Romankiewicz.

Zaproszenie dla Mieszkańców Dąbrowy

LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA

Szanowni Mieszkańcy,
poniżej zamieszczamy listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa.
 

Integracyjny wyjazd do kina dla Wolontariuszy z Wiejskich Kół Wolontariatu

Życzenia z okazji Dnia Kobiet


 

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

Szanowni Mieszkańcy,
poniżej zamieszczamy ogłoszenie o punktach nieodpłatnej pomocy prawnej.
 

Zaproszenie na warsztaty "Palmy Wielkanocne"

Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnej zaprasza na warsztaty "PALMY WIELKANOCNE" z Sylwia Gromacką-Staśko.
 

Wyniki otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych w roku 2023.

„NOWEFIO – lubuskie lokalnie” mikrodotacje dla młodych organizacji i grup nieformalnych w województwie lubuskim.

„NOWEFIO – lubuskie lokalnie”
mikrodotacje dla młodych organizacji
i grup nieformalnych w województwie lubuskim
zaproszenie na szkolenie on-line
 
Stowarzyszenie LGD „Między Odrą a Bobrem” wspólnie z Fundacją Rozwoju Holistycznego 06.03.2023 r. rozpoczęło nabór wniosków na mikrodotacje w ramach projektu „NOWEFIO –lubuskie lokalnie”-edycja 2023, sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Nabór prowadzony będzie do 27.03.2023 r., do godz. 23:59. Wnioski wraz z załącznikami należy składać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: nowefio~.~lubuskie~@~gmail~.~com
 
 
Kto może ubiegać się o mikrodotację?
 
  • Młoda organizacja pozarządowa - organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 UoDPPioW, która została wpisana do KRS lub właściwego rejestru nie wcześniej niż 60 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotację. Ponadto, roczny przychód takiej organizacji za poprzedni zakończony rok obrotowy jej funkcjonowania nie przekracza 30 tys. zł.
 
  • Grupy nieformalne - nie mniej niż trzy osoby, pełnoletnie, zamieszkujące na terenie województwa lubuskiego, wspólnie realizujące lub chcące realizować działania w sferze pożytku publicznego, a nieposiadające osobowości prawnej. Grupa taka może ubiegać się o wsparcie realizacji lokalnego przedsięwzięcia mieszczącego się w sferze zadań publicznych określonej w art. 4 UoDPPioW samodzielnie lub wspólnie z inną organizacją pozarządową (tzw. Patronem).
 
  • Organizacja pozarządowa (tzw. Patron) - organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 UoDPPioW, która może ubiegać się o przyznanie mikrodotacji na realizację projektu, dzięki któremu konkretna grupa nieformalna będzie miała możliwość realizacji lokalnego przedsięwzięcia.
 
Młode organizacje pozarządowe oraz Patroni grup nieformalnych chcący uzyskać mikrodotacje muszą być zarejestrowane na terenie województwa lubuskiego.
 
Premia punktowa:
 
Ze względu na niską aktywność w konkursie w ubiegłych latach, dodatkowo punktowane zostaną wnioski realizowane na obszarach:
 
-Santok, Kostrzyn nad Odrą (powiat gorzowski)
-Słubice, Cybinka (powiat słubicki)
-Drezdenko ( powiat strzelecko-drezdenecki)
-Bledzew, Pszczew, Skwierzyna, Trzciel ( powiat międzyrzecki)
-Sulęcin, Torzym (powiat sulęciński)
-Zbąszynek, Łagów, Skąpe, Szczaniec ( powiat świebodziński),
-Siedlisko ( powiat nowosolski)
-Jasień, Brody, Lipinki Łużyckie, Łęknica, Trzebiel, Tuplice (powiat żarski)
-Małomice, Szprotawa, Wymiarki (powiat żagański)
-Gubin, Bobrowice, Bytnica (powiat krośnieński)
-Szlichtyngowa (powiat wschowski)
-Babimost, Kargowa (powiat zielonogórski)
 
Jaka jest pula środków?
 
540 000,00 zł
 
Jaka jest wysokość wsparcia?
 
Młode organizacje NGO - do 6 000 zł
Grupy nieformalne występujące samodzielnie lub z Patronem - do 6000 zł
 
Na co mogą zostać wykorzystane mikrodotacje?
młode organizacje mogą wykorzystać środki na:
 
  • zakup sprzętu biurowego; sprzętu związanego z obszarem działań organizacji; koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podnoszenie kwalifikacji pracowników, wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną; pomoc w opracowaniu merytorycznych planów rozwoju;
  • na realizację lokalnych inicjatyw, przedsięwzięć mieszczących się w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 UoDPPioW.
 
 grupy nieformalne (występujące samodzielnie lub z Patronem) mogą wykorzystać środki na:
  • na realizację lokalnych inicjatyw, przedsięwzięć mieszczących się w sferze zadań publicznych określonych w art.4 UoDPPioW (w tym możliwe jest przeznaczenie maks 20% wartości wnioskowanej dotacji na zakup sprzętu, pod warunkiem że jest niezbędny do realizacji danej inicjatywy i uzasadniony).
 
Szkolenie online:
 
                        szkolenie dla NGO: 09.03.2023 r. godzina 16:30,
link do spotkania on-line:
 
szkolenie dla Patronów i grup nieformalnych : 14.03.2023 r. godzina 17:00
link do spotkania on- line:
 
             szkolenie dla przedstawicieli i mieszkańców sołectw w/w gmin: 16.03.2023 r. godzina 14:00
             link do spotkania on-line:
 
 
Aby wziąć udział w szkoleniu, nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania! Wystarczy kliknąć w link.
 
Kryteria i sposób wyboru projektów:
Kryteria i sposób wyboru projektów zostały zawarte w Regulaminie konkursu oraz w załącznikach: karty oceny. Udostępnione zostały na stronie internetowej projektu: www.lubuskielokalnie.fam.org.pl.
 
Zachęcamy również do korzystania z naszego wsparcia.
 
 
Kontakt:
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Między Odrą a Bobrem”
ul. Lipowa 1
66-003 Zabór
Tel.: 603 505 517
e-mail: nowefio~.~lubuskie~@~gmail~.~com
 
Fundacja Rozwoju Holistycznego
ul. Pomorska 34
66-400 Gorzów Wlkp.
Tel.: 600 676 083
e-mail: e-mail