Logo: Gminazabór
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

News box

Zaproszenie na wycieczkę do Gołuchowa

Stowarzyszenie Miłośników Droszkowa zaprasza dzieci i młodzież na wycieczkę do Gołuchowa. Szczegóły na plakacie
 

Konkurs "Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. lubuskim"

„TWOJA ULUBIONA TRASA ROWEROWA W WOJ. LUBUSKIM. II EDYCJA”
 
Jesteś entuzjastą/ką wycieczek rowerowych? Masz ulubione trasy na weekend i urlop? A może do pracy jeździsz rowerem? Jeśli tak - weź udział w konkursie i podziel się z nami swoją ulubioną trasą rowerową!
To już druga edycja konkursu rowerowego organizowanego przez serwis transportowy Clicktrans. Wyniki pierwszej edycji znajdziesz tutaj. Pandemia wielu z nas zachęciła do eksplorowania najbliższej okolicy i poznawania uroków własnego regionu zamiast dalekich krajów. Podziel się ulubioną trasą rowerową odkrytą w regionie - może dzięki Tobie odkryją ją też inni :)
 
NAGRODY
I miejsce: 500 zł
II miejsce: 300 zł
III miejsce: 200 zł
 
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE
  1. Do udziału zapraszamy mieszkańców woj. lubuskiego.
  2. Stwórz pracę na temat „Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. lubuskim”, dołącz do niej zdjęcia i/lub wideo własnego autorstwa.
  3. Prezentowana przez Ciebie trasa powinna znajdować się w większości w woj. lubuskim. Nie musi być oficjalnie wyznaczonym szlakiem rowerowym - liczymy na odkrycie również mniej znanych zakątków województwa ;)
  4. Prześlij pracę wraz z wypełnionym i odręcznie podpisanym formularzem zgłoszeniowym na adres: konkurs~@~clicktrans~.~pl.
  5. Oceniamy nie samą trasę, ale również atrakcyjność jej przedstawienia.
 
Więcej informacji (w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy) znajdziesz na stronie konkursu: https://clicktrans.pl/info/konkurs-rowerowy-lubuskie-2-edycja
 
Na zgłoszenia czekamy do 20 lipca 2023 roku!
Serdecznie zapraszamy!

Badanie "Zintegrowane statystyki dot. gospodarstw rolnych"

Badanie ankietowe GUS - Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych.
Od 1 czerwca do 14 sierpnia br. na terenie całej Polski trwają rolne badania ankietowe: Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (R-SGR) oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Do 16 czerwca br. aktywny był formularz samospisu internetowego. Aktualnie jest on niedostępny, a wszystkim, którzy wzięli w nim udział, serdecznie dziękujemy!

Od 19 czerwca do 14 sierpnia br. przeprowadzane będą wywiady telefoniczne oraz wywiady bezpośrednie.
 
Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do ww. badań mogą przekazać dane poprzez rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego, w terminie od 19 czerwca do 14 sierpnia 2023 r.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mogą udzielić wymaganych informacji poprzez rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego, w terminie od 19 czerwca do 14 sierpnia 2023 r.

Tożsamość ankietera statystycznego można zweryfikować samodzielnie za pomocą aplikacji:
https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera bądź dzwoniąc na numer infoli-nii: 22 279 99 99 (opłata zgodnie z taryfą operatora).

Zakres zbieranych informacji:
• użytkowanie gruntów,
• sady
• powierzchnia zasiewów,
• metody uprawy,
• nawadnianie,
• zwierzęta gospodarskie,
• nawożenie,
• ochrona roślin,
• ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze,
• działalność gospodarcza,
• struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidual-nego,
• aktywność ekonomiczna.
Aby dowiedzieć się więcej na temat badań ankietowych zapraszamy na nową witrynę internetową:
 
Użytkownicy znajdą tu najważniejsze informacje na temat m.in.: aktualnie realizowanych przez GUS badań ankietowych, ochrony danych zbieranych podczas wywiadów oraz sposobów weryfikacji tożsa-mości ankieterów statystycznych – pracowników urzędów statystycznych.
 
Opublikowana strona jest odpowiedzią na pytania najczęściej zadawane przez respondentów, ułatwia proces poszukiwania informacji w zakresie badań ankietowych, a także uwierzytelnia pracę Głównego Urzędu Statystycznego w czasach szerzącej się dezinformacji.
 
Zachęcamy do odwiedzenia nowej strony internetowej oraz udziału w badaniach.

Pomóż nam zebrać rzetelne informacje, z których w przyszłości będziesz mógł skorzystać!

Posiedzenie Komisji ds. Budżetu, Infrastruktury i Rolnictwa i Komisji Społecznej

Szanowni Mieszkańcy Gminy Zabór, uprzejmie informujemy, że 03 lipca 2023 roku o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Zaborze odbędzie się posiedzenie Komisji ds. Budżetu, Infrastruktury i Rolnictwa i Komisji Społecznej.

Ważny komunikat

Załączniki

Zebranie sprawozdawcze członków SILGZ

Wakacyjne zajęcia w świetlicy środowiskowej

Informujemy, że w okresie wakacyjnym w ramach świetlicy środowiskowej w Droszkowie odbędą się rozszerzone zajęcia o charakterze rozrywkowym i rekreacyjnym.
Zajęcia będą trwać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-13:30 i planowane są w dwóch terminach:
  • 10.07.2023 - 14.07.2023
  • 31.07.2023 - 04.08.2023
Do świetlicy można zapisać dzieci w wieku od 7 do 10 roku życia (klasy 1-3), telefonicznie pod nr tel. 68 321 83 05. Ze względu na organizację pracy ośrodka zapisy przyjmujemy codziennie w godzinach 8:00-12:00.
Ilość miejsc ograniczona. POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIA (e-mail: ops~@~gminazabor~.~pl)
 

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2030

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2023 r. poz. 225, 412), Wójt Gminy Zabór zaprasza mieszkańców, sąsiednie gminy i ich związki oraz przedstawicieli podmiotów społecznych i gospodarczych do udziału w konsultacjach społecznych projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego na lata 2021-2030.
Zgodnie z misją przyjętą w dokumencie, naszym głównym celem jest podejmowanie wspólnych działań ukierunkowanych na poprawę życia społeczności lokalnych i rozwój gospodarczy Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZNOF). Zapraszamy zatem do udziału w konsultacjach, których celem jest umożliwienie Państwu partycypacji w wypracowaniu planu działań, którego realizacja będzie służyła mieszkańcom, przedsiębiorcom i organizacjom społecznym funkcjonującym na terenie ZNOF.
Konsultacje prowadzone są w terminie od 20 czerwca do 25 lipca 2023 r. – w tym czasie możliwe będzie składanie opinii i uwag w formie pisemnej oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zapraszamy również do udziału w otwartym spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 21 czerwca br. o godz. 16.00 w Zielonej Górze przy ul. Stary Rynek 1 (Ratusz). Uczestnicy spotkania zostaną zaznajomieni z ideą dokumentu oraz przebiegiem i efektami prowadzonych nad nim prac. Będzie ono również okazją do wzięcia udziału w dyskusji nad kluczowymi kwestiami dotyczącymi dalszego rozwoju ZNOF w perspektywie 2030 roku, wyrażenia swojej opinii oraz zgłoszenia uwag i propozycji do projektu Strategii.
 
 
 
Elektroniczny formularz konsultacji dostępny jest na stronach:
 
 
 
Istnieje również możliwość złożenia formularza:
  • za pomocą poczty elektronicznej na adres: FunduszeEU~@~um~.~zielona~-~gora~.~pl (poprzez przesłanie skanu formularza),
  • poprzez system e-PUAP na adres: /umzg/SkrytkaESP
  • pocztą lub osobiście na adres: Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto al. Niepodległości 13  65 - 048 Zielona Góra oraz Urząd Miasta Zielona Góra ul. Podgórna 22, 65-424  Zielona Góra
 
 
Wójt Gminy Zabór

Załączniki

Głośna próba syren alarmowych.

Informujemy, że w czwartek 22 czerwca 2023 r. w godz.12.00 - 12.30  na terenie Powiatu Zielonogórskiego odbędzie się głośna próba syren alarmowych obrony cywilnej.
Nadany będzie o godz.12.00 sygnał "ogłoszenie alarmu" – ciągły modulowany dźwięk syren w okresie 3 minut a następnie ,,odwołanie alarmu” – dźwięk ciągły trwający 3 minuty godz.12.30.
Jednocześnie informujemy, że jest to sygnał treningowo-szkoleniowy, mający na celu sprawdzenie stanu technicznego systemu ostrzegania i alarmowania oraz zapoznanie ludności z sygnałami Obrony Cywilnej.
 

Zgłoś uwagi do Planu Zrównoważonej Mobilności dla Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego

Zgłoś uwagi do Planu Zrównoważonej Mobilności dla Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego
 
Projekt Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZNOF) jest już gotowy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i innych interesariuszy do zgłaszania uwag do dokumentu.
Prace nad Planem są już na półmetku. Na podstawie danych przekazanych przez samorządy, badań oraz spotkań konsultacyjnych w różnych miejscowościach Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego, powstał projekt dokumentu strategicznego, którego zadaniem jest wytyczenie kierunków rozwoju zrównoważonej mobilności w ZNOF w perspektywie 2030 i 2040 roku.
Każdy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej powinien powstawać z jak najszerszym uczestnictwem mieszkańców, przedstawicieli organizacji społecznych, biznesu i innych grup interesariuszy opracowania. Takie partycypacyjne podejście do tworzenia Planu jest niezwykle istotne. Aby bowiem zmieniać np. transport publiczny, trzeba znać opinie osób z niego korzystających.
Dokument jest dostępny pod linkiem:
Formularz uwag i wniosków znajduje się natomiast tutaj:
 
Zachęcamy do zgłaszania uwag – zabierz głos w dyskusji nad przyszłością zrównoważonej mobilności w Zielonogórsko-Nowosolskim Obszarze Funkcjonalnym!
O PROJEKCIE:
 
Sustainable Urban Mobility Plan (SUMP), czyli Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (PZMM) ma na celu rozwiązanie problemów transportowych na danym obszarze poprzez wspólne wypracowanie długoterminowej strategii (do 2030 i 2040 r.) przez przedstawicieli samorządów i mieszkańców. Realizacja działań zapisanych w Planie ma zapewnić mieszkańcom wygodny dostęp do celów podróży i usług, poprawić bezpieczeństwo, zredukować zanieczyszczenie powietrza i hałasu oraz emisję gazów cieplarnianych i zużycie energii, a także zwiększyć wydajność i efektywność kosztową transportu osób i towarów.
 
Efektem wprowadzenia rozwiązań Planu będzie bezpieczniejsze i łatwiejsze poruszanie się w Zielonogórsko-Nowosolskim Obszarze Funkcjonalnym, co przełoży się na krótszy czas podróży, poziom komfortu oraz podniesienie atrakcyjności i jakości miejsc zamieszkania na terenie ZNOF, z korzyścią dla mieszkańców oraz gospodarki. 
 
DLACZEGO TO WAŻNE?
 
Zielona Góra, Nowa Sól, czy Sulechów to miejsca pracy wielu mieszkańców regionu, którzy jednocześnie zamieszkują gminy ościenne. Każdego dnia setki osób przemieszcza się, by dotrzeć do pracy, szkoły, urzędów, sklepów czy miejsc rekreacji i kultury. Dlatego planowanie mobilności, zgodnie z nowym podejściem, odbywa się w ramach większych obszarów, składających się z co najmniej kilku gmin tworzących tzw. obszary aglomeracyjne, czyli tereny, które są ze sobą ściśle
powiązane funkcjonalnie. W planowaniu mobilności bierze się również pod uwagę kwestie przestrzenne i środowiskowe, np. wskazuje się, gdzie powinna powstawać nowa zabudowa, tak, żeby nie pogarszała stanu środowiska naturalnego, a jednocześnie zapewniała nowym mieszkańcom dobre warunki w codziennych podróżach do pracy, szkoły i usług. Odróżnia to PZMM od typowych opracowań transportowych, które skupiają się jedynie za zagadnieniach komunikacyjnych i są ograniczone do obszaru danego miasta lub gminy. 
 
PZMM dotyczy wiec mieszkańców wszystkich gmin ZNOF – np. w zakresie częstotliwości kursowania autobusów regionalnych, lokalnych oraz miejskich i możliwych sposobów poprawiania ich dostępności, wytycznych w zakresie budowy chodników i dróg dla rowerów, czy bezpiecznych przejść dla pieszych na obszarach wiejskich, niezbędnych działań, które pozwolą zmniejszyć negatywny wpływ ruchu samochodów ciężarowych na miejscowości czy integracji różnych środków transportu, w tym publicznych i prywatnych w całym obszarze. Plany zrównoważonej mobilności miejskiej są wspierane przez Komisję Europejską, a ich opracowanie i wdrażanie będzie jednym z warunków otrzymania dofinansowania z UE na inwestycje związane z szeroko pojmowaną mobilnością.